Jak vybrat návnadu a nástrahu?

Na trhu se setkáte s celou řadou nejrůznějších návnad a nástrah – jejich konkrétní použití se liší především od vašich preferencí, zkušeností a především dle aktuální situace. Jelikož se váš úspěch z velké části odvíjí právě od volby vhodné návnady, připravili jsme pro vás informace, které vám s výběrem pomohou. 
 
 

Živé nástrahy

 

Nejoblíbenějšími volně prodejnými živými nástrahami jsou čtyři druhy červů – hnojní a masní červi, dendrobeny a rousnice.
 
 

Těsta

 
Těsto jako nástraha patří mezi to nejklasičtější, co rybáři používají. Hlavním důvodem je, že při troše šikovnosti si je dokážete vyrobit sami. Jelikož však řada rybářů nemá čas nebo jej chce trávit efektivněji přímo při lovu, nikoliv výrobou nástrahy, začaly se poměrně úspěšně prodávat těsta vyráběná průmyslově.
 
 

Boilies

 
Jedná se o speciální rybářskou nástrahu, která je vyrobena z vařeného těsta a řady dalších přísad, které vytvářejí jejich chuť a aroma. Na trhu najdete stovky různých druhů, jež se od sebe liší především svojí intenzitou a cenou. Součástí boilies je často rybí maso, obiloviny nebo zelenina. Boilies není technicky těžké vyrábět po domácku, problémem je však čas. Právě to je hlavní důvod, proč si průmyslově vyráběné boilies získaly oblibu mnoha rybářů.
 
 

Pelety a Granule

 
Rybářské pelety a granule se nejčastěji prodávají vážené nebo ve větších kyblících. Jde totiž o drobné válečky vyrobené z rostlinných či živočišných surovin.
 
 

Typy pelet

 

  • Dle lovené ryby: sumcové, pstruhové, kaprové, amurové,…
  • Dle ponoru: vzplývavé, potápivé
  • Dle velikosti: mikropelety (1 mm), minipelety (až 6 mm), midipelety (až 15 mm), maxipelety (až 28 mm), superpelety (až 29 mm)
  • Podle použití: krmné, chytací
  • Dle množství tuku: s vysokým obsahem tuku, s nízkým obsahem tuku
 

Extrudy

 

Extrudy jsou nástrahy používané nejen při lovu na feeder nebo položenou. Jde o kuličky vyrobené ze suché kukuřičné krupice, které často bývají máčeny v dipu či jiné esenciální hmotě pro zvýraznění chuti a účinku.
 
 

Dipy, esence a zvýrazňovače 

 

Dipy, esence a zvýrazňovače chuti slouží jako booster chuti a aroma boilies, pelet, granulí a dalších nástrah tohoto typu. 
 
 

Krmící směsi

 

Buďte při výběru vnadících a krmítkových směsí poctiví – divili byste se, o jak důležité rozhodnutí jde. Jsou to totiž právě krmítkové směsi, které mají nalákat ryby na vámi zvolené místo. Na trhu najdete mnoho různých typů, které se od sebe liší především svým složením a velikosti balení. 
 
 

Umělé nástrahy

 

Lovit samozřejmě můžete i na nástrahy umělé. Snad neexistuje rybář, který by sebou na lov nebral hned několik druhů twisterů, třpytek, woblerů, rotaček a plandavek či jiných nástrah.